Skip Navigation Linksصفحه اصلی نمایش جزئیات
مشخصات کلی

افتابه لگن قلمزنی مسی

قیمت برای شما : 1,261,800 تومان
در صورت نیاز می توانید بصورت خرید کارت به کارت ،خرید خود را انجام دهید!برای اطلاع دقیق کلیک کنید
حمیدرضا قربانلو - بانک ملت
شماره کارت : 7372-7509-3374-6104
حمیدرضا قربانلو - بانک مهر ایران
شماره کارت : 7263-6815-7310-6063
افتابه لگن قلمزنی مسی


وزن:   
42سانتی متر  
نوع محصول:   
27سانتی متر  
سایر توضیحات:   
این محصول بسیار بسیار برای طراحی و تزئین دکوراسیون فضای سنتی مناسب است و باتوجه به ترکیب رنگی که دارد و قلمزنی زیبای ان باعث جلب توجه محصول می شود  
طول:   
2.200کیلو گرم  
عرض:   
از جنس مس  

توضیحات تکمیلی محصول

افتابه لگن قلمزنی مسی

با عرض سلام خدمت مشتریان عزیز چاقو زنجان امروز قصد داریم محصولی لوکس برای شما عزیزان معرفی کنیم،محصول مورد نظر ما افتابه لگن قلمزنی مسی است که محصولی مناسب برای تزئینات و دکوراسیون و همچنین برای هدیه دادن است. حال اشاره مختصری به تاریخچه افتابه لگن می نماییم،در دوره قاجار نوکران افتابه لگن را همراه حوله سر سفره می‌آوردند و اشخاص قبل و بعد از غذا دست و دهان خود را می‌شستند. انواع مسی و برنجی و تزئینی آن برحسب توان مالی صاحب خانه ساخته می‌شد. از آفتابه برای شستن و از لگن برای جمع‌آوری آب زاید استفاده می‌شود. ضرب المثل معروف «آفتابه لگن هفت دست، شام و نهار هیچی» کنایه به وجود و اهمیت حواشی بیش از متن اشاره دارد.در ادامه این پست به معرفی جزئیات این افتابه لگن قلمزنی مسی  خواهیم پرداخت.

 

 

افتابه لگن قلمزنی مسی و جزئیات قلمزنی

در این محصول همانطور که در عکس ان نیز مشاهده می کنید از سه قسمت تشکیل شده است، افتابه و لگن و درپوش لگن. لگن چکش کاری شده است و لبه(پره)هایش به رنگ مشکی است که این ترکیب رنگ مسی و مشکی به زیبایی محصول بسیار افزوده است، بر روی بدنه یا به اصطلاح شکمی افتابه نیز شاهد قلمزنی زیبا همراه با جزئیات فراوان است که از طرح حیواناتی مثل اهو و نیز پلنگ است و در پس زمینه ان هم از قلمزنی گل های فراوان تشکیل شده است که این ترکیب حیوانات با گل بسیار به زیبایی ان افزوده است ونیز رنگ پس زمینه ان هم مسی رنگ است.

 

 

افتابه لگن قلمزنی مسی و تاریخچه ان

استفاده از آفتابه لگن از دوران صفویه به بعد بسیار رایج گردید.آثاری نفیسی از فلزات گرانبهایی همچون طلا و نقره از این دوران به جا مانده است.همچنین برای زینت بخشی هر چه بیشتر آفتابه لگن ها ، از هنر قلم زنی و مینا کاری بر روی آن ها استفاده می شد.در دوران قاجار نیز از آفتابه و لگن ، بسیار استفاده می شده.در آن دوران نوکران آفتابه و لگن را همراه حوله سر سفره می آوردند و اربابان و میهمانانشان قبل و بعد از غذا دست و دهان خود را می شستند.همچنین در مهمانی های اشرافی جهت شستن دست مهمانان قبل و بعد از صرف غذا از آفتابه لگن نقره استفاده می کردند.در دوران پهلوی استفاده از قاشق و چنگال رایج شد.به همین خاطر دیگر نیازی به شستن دست بر سر سفره نبود.رفته رفته آفتابه و لگن کاربری خود را از دست داد و در خانه ها جنبه زینتی پیدا کرد.

 

 

منشا ضرب المثل افتابه لگن هفت از شام هیچی

در مهمانی های قدیم نیز قبل از شروع غذا، نوکران آفتابه و لگن را پیش تک تک مهمان ها برده ، زانو زده و لگن را زیر دست آن ها گرفته و با آفتابه آب می ریختند ، به این صورت مهمانان دست های خود را شسته و با حوله خشک می کردند.این رسم آنچنان فراگیر شد که دیگر آفتابه لگن جزئی از تجملات سفره به شمار می رفت.تا حدی که بعضی بر سر سفره چند دست آفتابه لگن می آوردند.به این گونه شد که این ضرب المثل باب شد که به وجود و اهمیت حواشی ، بیشتر از موضوع اشاره دارد.

 

نکته:در شستشوی محصول دقت کنید از دستمال نرم استفاده کنید و از مواردی مانند اسکاج و سیم استفاده نشود زیرا باعث به وجود امد خط و خش بر روی سطح مس می شود.

محصولات مشابه
نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه: