3885 تاریخ و زمان درج     1398/07/21     13:09:09

رنگ های کوره ای (الکترواستاتیک) در صنعت چاقوسازی چه جایگاهی دارند؟

رنگ های کوره ای (الکترواستاتیک) در صنعت چاقوسازی چه جایگاهی دارند؟

تاریخچه پیدایش رنگ پودری الکترواستاتیک

این نوع از پوشش های رنگی برای اولین بار دهه ی 1950 در ایالت متحده ی امریکا پدید آمد. که در ابتدا عبارت بودند از: پودر رزین اپوکسی،پیگمنت و چند ماده ی دیگر که در ترکیب با همدیگر به عنوان رنگ پودری به کار می رفتند.روش استفاده از آن نیز به این شکل بود که ابتدا قطعه ی مورد نظر تا دمای مشخصی داغ می شد سپس در مخزنی از پودر فرو می رفت.مخزنی که پودرهای در ان معلق بودند و با وارد شدن قطعه ی داغ به آن پوششی ضخیمی از رنگ بر روی سطوح مختلف آن قطعه ایجاد میشد.

این شیوه برای سال های متوالی مورد استفاده بود تا اینکه موسسه شل واقع در کشور انگلستان استفاده از این نوع رنگ ها را با روش اکترواستایت ترکیب نمود از آن به بهد و از سال 1396 هم زمان با شروع استفاده از این روش در صنایع مختلف صنعت رنگ پودری الکترواستاتیک شاهد رشد بسیاری بود به گونه ای که در مقایسه به صنایع نوپا بسیار چشم گیر بود.

شیوه ی استفاده از رنگ پودری

همانکونه که با گذر زمان روش ها در صنایع مختلف دچار دگرگونی و تغییر شده اند که موجب بهبود آنها و به وجود امادن شیوه های جدیدی شده است استفاده و کاربرد رنگ پودری زیر در گذر زمان شیوه های مختلفی به خود دیده است.اما انچه امروز متداول است و در تمامی صنایع مورد استفاده قرار میگیرد شیوه ی واحدی است که به توضیح مفصل آن میپردازیم.

این نوع رنگ ها به طور کلی متشکل از ذرات رزین خشک میباشد که با رنگ مورد نظر مشتری ترکیب میگردد.سپس با استفاده از تپانه ی پاششی بر روی سطح قطعات مختلف پاشیده میشود.در این مرحله با توحه به اینکه رنگ مورد نظر حاوی بار الکترواستایتک میباشد از طرفی قطعه ی مورد نظر به ارت زمین متصل شده است ذرات رنگ به بدنه ی قطعه ی مورد نظر می چسبند با توجه به اینکه رنگ در این حالت هنوز تثبیت نشده است در صورتی که آن را پاک کنید از بدنه ی مورد نظر پاک میشود.

برای تثبیت رنگ و تکمیل فراید رنگ کاری قطعات در کوره ی پخت رنگ قرار میگیرند.تا تمام ترکیبات موجود در رنگ پودری بر روی قطعه ی مورد نظر تثبیت شده و رنگ مورد نظر قطعه ایجاد شود.رنگ ایجاد شده رنگی یکدست و ضخیم است که مقاومت بسیار بالایی در برابر مواد شیمیایی داشته و در مقابل خراش و پوسته شدن عکس العمل بالایی از خود نشان میدهد.لازم به توضیح است که کوره های پخت رنگ کوره های مخصوصی میباشند که قطعات رنگ کاری شده را در دمای 200 درجه سانتی گراد میپزند.

چندین سالی است از رنگ های پودری الکترواستاتیک در صنایع ساخت چاقو استفاده ی زیادی میشود این رنگ موجب کاهش بسیار زیاد هزینه های جانبی ساخت چاقو شده است که میتوان به مواردی چون صررفه جویی در استفاده سنگ های مختلف برای صاف کردن تیغه و یکدست شدن،صرفه جویی در استفاده از انواع سنباده ها،صرفه جویی در استفاده از پولیش های مخصوص برای آینه کاری تیغه و مهمترین آن صرفه جویی در ساخت چاقو میباشد که هزینه ی نهایی کار را بسیار پایینتر می آورد.

رنگ های الکترواستاتیک وقتی داخل کوره ها میروند کاملا بر روی قطعه بصورت یک تکه و صاف جذب میشوند این رنگ بسیار مناسب برای استفاده در کاردهایی میباشد که دارای کربن بالایی میباشند که در مقابل رطوبت و مایعات دچار زنگ زدگی نیز میشوند زیرا با استفاده از این روش دیگر تیغه ی فولادی که در مقابل رطوبت و مایعات دچار زنگ زدگی نیز میشد کاملا مقاوم نیز میباشد و به هیچ عنوان دیگر تا زمانی که این رنگ بر روی تیغه وجود دارد دیگر تیغه زنگ نمیزند.مقاومت بالای رنگ موجب میشود که به هیچ عنوان نگرانی از بابت پاک شدن نداشته باشید چون بسیار بسیار این رنگ مقاوم میباشد و به هیچ عنوان راه راحتی برای پاک کردن رنگ از روی تیغه ندارید.

مزیت های رنگ های پوری چیست؟

  • حفظ محیط زیست از آلاینده ها با حذف کامل حلالها و ضایعات مواد مصرفی
  • مقاومت بالا،دوام عمر طولانی و عدم تغییر حالت در برابر ظرایط گوناگون جوی
  • پوشش دهی بالا و ایجاد ضخامت یک نواخت در تمامی نواحی
  • همچنین نفوذ پذیری در نقاط غیرقابل دسترس،گوشه ها و  لبه ها
  • ضد زنگ شدن  کامل تیغه های فولادی که در تماس با رطوبت زنگ میزندد 
  •  

در ویدیو زیر همانگونه که مشاهده میکنید اپراتور در کنار پاشش هوشمند ،قطعات را کنترل میکند و در صورت نیاز رنگ امیزی آنها را تکمیل میکند.تمام این موارد دست به دست هم میدهند تا خروجی کار دارای کیفیت مناسب بوده و از کمترین کمبود و نقصانی برخوردار باشد.موضوعی که بسیار مهم بوده و تماس تلاش ها در این راستا انجام میپذیرد. بعد از این مرحله قطعات وارد کوره ی پخت رنگ میشوند و همانگونه که در ابتدای بحث اشاره شد مواد موجود در آن پخته شده و رنگ صاف و یک دستی را بر روی بدنه قطعات مورد نظر ایجاد میکند. 

بازگشت


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 
آریامهر گفته : 1399/06/20تاریخ درج نظر :
درود
اطلاعات بسیار خوبی بودند اما ویدیویی از طرف شما آپلود نشده.
سپاس